Потписaн Меморандум о сарадњи са Организацијама цивилног друштва у оквиру СЕКО
24. новембар 2014
Канцеларија за европске интеграције Владе Републике Србије потписала је данас Меморандум о сарадњи у области планирања, програмирања, праћења и извештавања о међународној развојној помоћи са девет партнерских организација цивилног друштва, међу којима су: Београдски центар за безбедносну политику, Европски покрет у Србији, Национална алијанса за локални економски развој (НАЛЕД), Београдска отворена школа, Млади истраживачи Србије, Центар за екологију и одрживи развој (ЦЕКОР), Привредна комора Србије, Асоцијација за развој Ибарске долине Краљево (ИДА) и Грађанске иницијативе.
Основни циљ Меморандума је институционализација односа Канцеларије за европске интеграције и секторских организација цивилног друштва (СЕКО) и преузимање обавеза за спровођење заједничких активности и у редовној размени информација у процесу планирања, програмирања, праћења и извештавања о међународној развојној помоћи. Потписници Меморандума су водеће СЕКО организације за сарадњу са државном управом у девет различитих области - осам сектора (правда, унутрашњи послови, реформа државне управе, конкурентност, енергетика, животна средина и климатске промене, људски ресурси и друштвени развој, пољопривреда и рурални развој) и три тематске области (култура, медији и цивилно друштво).
Сарадња са СЕКО организацијама подразумева: консултације, учешће у раду секторских радних група на којима се припремају предлози за коришћење средстава из ЕУ фондова, организација обука, итд.
Канцеларија за европске интеграције је главни координатор рада на нивоу СЕКО механизма. Сваки СЕКО води најмање три, а највише пет организација, од којих је једна водећа и координира активности. У овај механизам до сада се укључило 418 организација цивилног друштва из целе Србије.
Формирање и спровођење програма сарадње са ОЦД финансирано је уз помоћ Шведске агенције за међународни развој (SIDA) и одељења за међународни развој Владе Велике Британије (DFID). Од успостављања СЕКО механизма, Канцеларија за сарадњу са цивилним друштвом, пројекат TACSO Србија и ТРАГ фондација су подржавали његово функционисање.
СЕКО механизам је успостављен 2011. године како би се унапредио дијалог између државних органа и цивилног друштва у процесу програмирања и повећању ефикасности коришћења развојних средстава, посебно фондова ЕУ.
|