ИНФОРМАЦИОНИ СИСТЕМ ЗА КООРДИНАЦИЈУ
РАЗВОЈНЕ ПОМОЋИ У РЕПУБЛИЦИ СРБИЈИ

Нисте члан? Регистрација
Претраживање ISDACON-a
Програми Уније 2014-2020

Овде можете погледати о Програмима ЕУ 2007-2013: Програми ЕУ 2007-2013

Нова финансијска перспектива отворила је могућност Републици Србији за учествовањем у новим Програмима Уније у периоду 2014-2020. Иако већина Програма Уније представља следбенике претходних програма из периода 2007-2013, ипак има извесних промена по питању нових модалитета програма затим администрације као и саме динамике програма.

Новине у односу на финансијску перспективу 2007-2013:

  • Назив ЕУ Програми (Community Programmes) мења се у Програми Уније (Union Programmes)
  • Назив Меморандум о разумевању (Memorandum of Understanding) мења се у Међународни споразум
  • Спајање Програма за младе и Програма за едукацију у програм Еразмус+
  • Спајање Оквирног програма за иновације и конкурентност са Програмом за истраживање и иновације у програм Хоризонт 2020.


Са друге стране, у односу на претходну финансијску перспективу није се мењало следеће:

  • Правни основ за учешће Републике Србије у Програмима Уније у перспективи 2014-2020 и даље представља документ „Оквирни споразум између Европске заједнице и Србије и Црне Горе о општим принципима учешћа Србије и Црне Горе у Програмима Заједнице“. Споразум је потписан 22. новембра 2004. године, а ступио је на снагу јула 2005. године.
  • За учешће у сваком појединачном Програму Уније неопходно је потписивање и Међународног споразума (некадашњи Меморандум о разумевању) са Европском комисијом. Споразумом се утврђују правила за учествовање у програму, услови, финансијска контрибуција, извештавање, евалуација, као и финансијска правила.


Управљање Програмима ЕУ је централизовано од стране Европске комисије (осим за програм Еразмус +, којим управља Национална агенција у свакој од земаља чланица ЕУ или земаља кандидата), што значи да је за сваки програм надлежан одређени Директорат Европске комисије или Извршна агенција. На интернет странама одређеног Директората Европске комисије или Извршне агенције за односни програм, налазе се детаљи о сваком појединачном програму, његовој структури, циљу, намени, затим информације о позивима за аплицирање, о начину, условима и роковима за аплицирања итд. Информације су на располагању свим потенцијалним апликантима како земаља чланица ЕУ тако и земаља кандидата и потенцијалних кандидата за чланство у ЕУ. Аплицирање на расписане позиве за сваки од Програма Уније врши се директним одласком на интернет презентацију конретног програма за који смо заинтересовани.

За учешће Републике Србије у Програмима Уније, према правилима Европске комисије, одговорне су надлежне домаће институције тј. министарства, удружења, организације, канцеларије, које за то имају мандат. Координација учешћа у сваком појединачном Програму Уније за који је Република Србија уплатила финансијску контрибуцију у општи буџет ЕУ поверена је Националним контакт тачкама из одговарајућих националних институција.

Националне контакт тачке за Програме Уније обављају низ активности које су усмерене како на пружање подршке апликантима приликом аплицирања на расписане позиве тако и на промовисање програма у Србији и истицања њиховог значаја и улоге у процесу приступања ЕУ.

Сектор за планирање, програмирање, праћење и извештавање о средствима ЕУ и развојној помоћи у оквиру Канцеларије за европске интеграције, одговоран је, између осталог, и за свеукупну координацију учешћа Републике Србије у Програмима Уније.

У претходној финансијској перспективи 2007-2013 Република Србија је учествовала у 12 Програма Уније, а у новој финансијској перспективи 2014-2020, Република Србија је узела учешће у следећим Програмима Уније:







Период: 2014 -2020. године
Буџет: 77,2 милијарди ЕУР
Линк: https://ec.europa.eu/programmes/horizon2020/en/what-horizon-2020

Хоризонт 2020 је највећи интегрисани програм ЕУ за истраживање и иновације који je објединио све програме претходно финансиране из Оквирног програма за иновације и конкурентност (CIP), Седмог оквирног програма за истраживање и иновације (FP7) и Европског института за иновације и технологију(EIT). Спајањем иновација и истраживања, програм има за циљ остварење три приоритетне области: Изврсност у науци, Вођство у индустрији и Друштвени изазови. Програм је намењен изградњи друштва и економије у ЕУ заснованим на знању и иновацијама. Планирано је да кроз мобилизацију додатних средстава за истраживање, развој и иновације, укључујући и издвајање од 3% БДП-а за истраживање и развој у целој ЕУ до 2020. године буду остварени циљеви који се односе на истраживање и развој. Крајњи циљ овог финансијског инструмента је стварање иновативне Уније, пружањем подршке развоју светске науке, уклањањем препрека за иновације и олакшавањем јавном и приватном сектору да раде заједно.

Србија је 01. јула 2014. године потписала Међународни споразум о приступању Србије Програму Хоризонт 2020 за иновације, истраживање и технолошки развој.

Национални контакт:
Министарство просвете,науке и технолошког развоја Републике Србије
www.horizont2020.rs
Жељка Дукић, е-пошта: zeljka.dukic@mpn.gov.rs,
Нада Милошевић, е-пошта: nada.milosevic@mpn.gov.rs, тел: 011/ 3631-755.




Период: 2014-2020. године
Буџет: 2,3 милиона ЕУР
Линк: https://ec.europa.eu/easme/en/cosme

Програм за конкурентност малих и средњих предузећа је програм за промоцију конкурентности малих и средњих предузећа (МСП).

Општи циљеви програма су:
1. јачање конкурентности и одрживости предузећа, нарочито малих и средњних (МСП);
2. подстицање предузетничке културе;
3. промоција успостављања и раста МСП.

Специфични циљеви програма су:
1. унапређење приступа финансијама за МСП у форми дужничких инструмената и предузетног капитала;
2. унапређење приступа тржиштима, како унутар ЕУ, тако и на глобалном нивоу;
3. унапређење оквирних услова за конкурентност и одрживост предузећа, нарочито МСП, и оних који послују у сектору туризма;
4. промовисање предузетништва и предузетничке културе.

Мере које такође подржава овај програм укључују обуке за писање пројеката, активности које омогућавају приступ новим тржиштима, као и промоцију што више транснационалних партнерстава. Програм подржава и образовну размену између предузетника (Еразмус за младе предузетнике). У оквиру овог програма издвојено је 1,4 милијарди ЕУР из буџета за предузећа у циљу лакшег приступа кредитима. Овај циљ се спроводи кроз пружање директног финансирања или кроз давање гаранција за кредит.

Република Србија је 10. новембра 2015. године потписала Међународни споразум са Европском комисијом о учешћу у Програму за конкурентност малих и средњих предузећа - COSME 2014-2020, чиме је стечено право коришћења финансијских средстава из тог програма, а споразум је званично ступио на снагу 1. јануара 2016. године.

Национални контакт:
Министарство привреде Републике Србије
http://www.privreda.gov.rs/cosme-program-evropske-unije-za-preduzeca-i-mala-i-srednja-preduzeca/
Милица Затезало, е-пошта: milica.zatezalo@privreda.gov.rs, cosme@privreda.gov.rs
тел:011/3642 736, 011/3642 716.




Период: 2014-2020. године
Буџет: 920 милиона ЕУР
Линк: http://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=1081

Програм за запошљавање и социјалне иновације (EaSI) има за циљ достизање високог нивоа квалитетне и одрживе запослености, уз обезбеђивање адекватне социјалне заштите и социјалне инклузије, затим спречавање и смањење сиромаштва, као и унапређења радних услова у периоду од 2014-2020. године. Актуелни програм објединио је три програма из претходног буџетског периода (Progress, Eures и European Progress Microfinance Facility) и састоји се из три комплементарне осе: Прогрес осе – усмерена на модернизацију запошљавања и социјалне политике (61%), Еурес оса – радна мобилност (18%) и Оса за микрофинансирање и социјално предузетништво (21%).

Основни циљеви програма су: промоција квалитетног и одрживог запошљавања, борба против свих облика социјалне искључености, гарантовање достојанствене социјалне заштите, побољшање услова рада и борба против сиромаштва.

Република Србија је 24. августа 2015. године потписала Међународни споразум о приступању Србије Програму ЕУ за запошљавање и социјалне иновације.

Национални контакт:
Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Републике Србије
http://www.minrzs.gov.rs/cir/o-ministarstvu/pomocnici-ministra/item/4034-program-eu-za-zaposljavanje-i-socijalnu-solidarnost-easi
Драгана Савић, е-пошта: dragana.savic@minrzs.gov.rs, ivana.bankovic@minrzs.gov.rs, тел. 011/ 3616 261.




Период: 2014-2020. године
Буџет: 14,7 милијарди ЕУР
Линк: http://ec.europa.eu/programmes/erasmus-plus/index_en.htm

Програм Еразмус+ намењен је финансирању пројеката, партнерства, догађаја и мобилности у области образовања и обука, младих и спорта. Еразмус+ је објединио седам програма из претходног буџетског циклуса: Програм целоживотног учења (Еразмус, Леонардо да Винчи, Комениус, Грундтвиг и Жан Моне), програм Млади у акцији и 5 интернационалних програма сарадње (Програм Еразмус Мундус за мастер и докторске студије, Алфа, Едулинк, Темпус и део Програма за сарадњу са индустријским земљама).

Циљеви Еразмус+ програма су: подршка младим људима кроз различите видове стручног усавршавања и сарадње образовних институција, омладинских организација, предузећа, локалне и регионалне власти. Пружање подршке реформама у државама чланицама у креирању образовних политика, и сарадња са земљама које нису део ЕУ размене добрих пракси.

Република Србија је 19. јуна 2014. године потписала Међународни споразум о приступању Србије Програму Еразмус+.

Национални контакт:
Министарство просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије
http://erasmusplus.rs/erasmus-office-in-serbia/

Национална агенција за Еразмус + програм:
Фондација Темпус
http://www.tempus.ac.rs
office@tempus.ac.rs, тeл.: 011/3342 430, 3342 432.




Период: 2014-2020. године
Буџет: 1,46 милијарди ЕУР
Линк: https://ec.europa.eu/programmes/creative-europe/

Креативна Европа је програм ЕУ за подршку секторима за културу и медије. Програм се састоји од два потпрограма: Култура за промоцију сектора културе и Медија за подршку аудиовизуелном сектору.

Кроз потпрограм Култура промовише се сарадња између културних и креативних организација између различитих земаља, подржавају се иницијативе да се преведу и промовишу књижевна дела широм Европске уније као и да се развију мреже које омогућавају конкурентност и међународну делатност културног и креативног сектора. Такође се успостављају и платформе за промоцију нових уметника и подстицање европских програма за културна и уметничка дела. Потпрограм Култура обухвата четири конкурса: Европски кооперациони пројекти, Европске платформе, Европске мреже и Пројекти књижевних превода.

Република Србија је приступила програму Креативна Европа у јуну 2014. године, као једина земља ван ЕУ и тада је имала могућност коришћења само потпрограма Култура.

Национални контакт:
Министарство културе и информисања Републике Србије
http://www.kreativnaevropa.rs/

Деск Креативна Европа:
руководилац – Димитрије Тадић
е-пошта: kreativnaevropa@kultura.gov.rs
тел.: 011/3398 911, 011/2927 835.




Потпрограм Медија финансира активности које укључују развој европског аудиовизуелног сектора, поштујући и приказујући европски културни идентитет и наслеђе, промоцију европских аудиовизуелних дела унутар и изван граница ЕУ, јачање конкурентности аудиовизуелног сектора, олакшавајући приступ финансирању и промоцију коришћења дигиталних технологија. Из овог фонда финансираће се европска престоница културе и ознака европске баштине, као и европске награде за књижевност, архитектуру, заштиту баштине, филмску уметност и поп и рок музику. Република Србија је потпрограму Медија приступила 2015-те године.

Медија деск Креативна Европа – Филмски центар Србије:
руководилац - Невена Негојевић
е-пошта: info@media.kreativnaevropa.rs, тел: 011/263 42 53.




Период: 2014 -2020. године
Буџет: 185,468 милиона ЕУР
Линк: http://eacea.eceuropa.eu/europa-for-citizens_en

Прoгрaм Eврoпa зa грaђaнe и грaђaнкe имa зa циљ прoмoвисaњe европског идентитета и европског грађанства. Програм је намењен удружењима грађана, организацијама цивилног друштва и јединицама локалне самоуправе. Општи циљеви програма су финансирање пројеката који су намењени бољем разумевању ЕУ, њене историје и различитости, као и промоција европског грађанства и унапређење грађанског и демократског учешћа на нивоу ЕУ. Програм Европа за грађане и грађанке је подељен на две области: европскo сећањe и демократски ангажман и грађанско учешће. Циљ прве области је свест о историјској свести, заједничким европским вредностима и циљевима. Сврха друге области је подршка демократском учешћу грађана у Европи.

Република Србија је приступила програму у октобру 2014. године.

Национални контакт:
Влада Републике Србије - Канцеларија за сарадњу са цивилним друштвом
www.civilnodrustvo.gov.rs
марина Тадић, е-пошта: marina.tadic@civilnodrustvo.gov.rs, tел: 011/ 3130 968.




Период: 2014-2020. године
Буџет: 449,4 милиона ЕУР
Линк: http://ec.europa.eu/health/programme/policy/index_en.htm

Програм представља главни инструмент који Eвропска комисија користи за имплементацију ЕУ стратегије за здравље. Главни циљеви су побољшање здравственог система и смањење неједнакости у пружању здравствене помоћи.

Програм има четири области које подржава:
1. промоција здравља и здрав начин живота, превенција болести;
2. заштитита грађана ЕУ од озбиљних прекограничних претњи здрављу;
3. доприноси стварању иновативних, ефикасних и одрживих здравствених система;
4. лакши приступ бољој и сигурнијој здравственој заштити грађана ЕУ.

Република Србија је приступила европском здравственом програму 16.03.2016.године.

Национални контакт: Министарство здравља Републике Србије - Сектор за европске интеграције и међународну сарадњу
Љубица Паковић, е-пошта:ljubica.pakovic@zdravlje.gov.rs,
Мерсиха Омерагић, е-пошта:mersiha.omeragic@zdravlje.gov.rs
тeл: 011/3616 630.




Период: 2014-2020. године
Буџет: 234,3 милиона ЕУР
Линк: https://ec.europa.eu/taxation_customs/fiscalis-programme/fiscalis-2020-programme_en

Фискалис 2020 је програм који се бави разменом информација и искустава између пореских органа европских земаља. Циљ програма је да у партнерству са другим европским земљама развије трансевропски информациони систем, и изгради мрежу између корисника националних власти. Програм подржава следеће радње: борбу против утаје и избегавања плаћања пореза, планирање пореске политике и спровођење закона ЕУ у области опорезивања кроз размену информација, подршку административној сарадњи и повећању административних капацитета земаља учесница, а у циљу смањења административних оптерећења пореских органа и усклађености трошкова за пореске обвезнике.

Република Србија је приступила програму јула 2015. године.

Национални контакт: Министарство финансија Републике Србије, Пореска управа
Весна Адровић, е-пошта:vesna.adrovic@purs.gov.rs, те.011/3953 334.




Период: 2014-2020. године
Буџет: 547,3 милиона ЕУР
Линк: https://ec.europa.eu/taxation_customs/business/customs-cooperation-programmes/customs-2020-programme_en

Царина 2020 је програм који подржава сарадњу царинских органа између земаља чланица ЕУ и земаља кандидата и потенцијалних кандидата. Циљ је побољшање њихове ефикасности, постизањем боље кохезије, како би се избегло оштећење Царинске уније. Програм подржава следеће мере: заједничке акције, семинаре и радионице, пројектне групе, тимове стручњака, изградњу административних капацитета у Управи царина, студије, информативне кампање, развој ИТ вештина, активности обуке за развијање потребних професионалних вештина и знања у области царина.

Република Србија је приступила програму 2014.године.

Национали контакт: Министарство финансија, Управа царина
Иван Милошевић, e-пошта: miloseviciv@carina.rs, тел.: 011/2015 945.




Период: 2014-2020. године
Буџет: 368,3 милиона ЕУР (223, 7 унутар ЕУ и 144,6 изван ЕУ)
Линк: http://ec.europa.eu/echo/what/civil-protection/mechanism_en

Циљ активности ЕУ у области цивилне заштите је подршка и допуњавање напора на спречавању катастрофа, спремности јединица цивилне заштите у случају катастрофа, на националном, регионалном и локалном нивоу.

Механизам за цивилну заштиту Европске уније нуди многобројне могућности сарадње Републици Србији, као што је коришћење европских алата за мониторинг и системе раног упозорења, учешће у заједничким тренинзима и вежбама, размену експерата, пројектима о спречавању непогода и спремности, непосредну комуникацију са другим органима цивилне заштите укљученим у одговор на ванредну ситуацију, размену информација и најбоље праксе, координисане операције ЕУ на ублажавању и отклањању последица, суфинансирање транспорта тимова и друге помоћи.

Механизам цивилне заштите олакшава сарадњу у реаговању у ванредним ситуацијама, а активирање Механизма предвиђа се када припремљеност и расположиви ресурси земље погођене катастрофом нису довољни за адекватну реакцију. Државе Механизма удружују средства која могу да ставе на располагање земљама погођеним катастрофом, а по активирању, Механизам брзо и ефикасно координира пружање помоћи унутар и ван Европске уније. Европска комисија управља радом Механизма преко Координационог центра за хитно реаговање (Emergency Response Coordination Center – ERCC).

Република Србија је 16.04.2015.године потписала Међународни споразум о приступању Р. Србије Механизму цивилне заштите Европске уније чиме је стекла право на погодности у случају ванредних ситуација попут пуноправних чланица ЕУ.

Национални контакт:
Министарство унутрашњих послова Републике Србије - Сектор за ванредне ситуације
Иван Бараш, е-пошта: ivan.baras@mup.gov.rs, тел.011/2282 911.
Дејан Радиновић, е-пошта: dejan.radinovic@mup.gov.rs,
тел.: 011/2282 911.