ИНФОРМАЦИОНИ СИСТЕМ ЗА КООРДИНАЦИЈУ
РАЗВОЈНЕ ПОМОЋИ У РЕПУБЛИЦИ СРБИЈИ

Нисте члан? Регистрација
Претраживање ISDACON-a
Програми Европске уније

Програми Европске уније представљају низ интегрисаних мера којe су намењенe јачању сарадње међу државама чланицама Европске уније у области европских политика за одређени период времена. Програми Европске уније се финансирају из заједничког буџета Европске уније, средствима која су намењена развоју различитих приоритетних области: заштита животне средине, енергетика, транспорт, развој предузетништва и конкурентност.

До 1997. године Програми ЕУ су били намењени искључиво земљама чланицама ЕУ, да би се од 2003. године на састанку Европског Савета у Солуну ови програми отворили и за земље Западног Балкана применом модела који је био прилагођен земљама које су у то време имале статус кандидата.

Први корак у примени Програма ЕУ је био закључивање Оквирног споразума између Европске уније (Европске заједнице) и земље будуће кориснице програма , међу којима је у то време била и Србија и Црна Гора (Оквирни Споразум између Европске заједнице и Србије и Црне Горе о општим принципима учешћа Србије и Црне Горе у Програмима Заједнице). Споразум је потписан 22. новембра 2004. године, а ступио је на снагу јула 2005. године. Овим споразумом је утврђен правни основ за примену Програма ЕУ.

Поред потписивања Оквирног споразума, за учествовање у сваком појединачном програму неопходно је и потписивање Меморандума о разумевању са Европском Комисијом. Меморандумом се утврђују правила за учествовање у Програму, услови, финансијска контрибуција, извештавање, евалуација као и финансијска правила.

Чланице ЕУ немају никакву обавезу за учествовање у Програмима ЕУ јер су за њих сва средства обезбеђена из буџета ЕУ, док је за земље кандидате и потенцијалне кандидате обавезна финансијска контрибуција за учествовање у програмима. Део финансијског учешћа који Република Србија плаћа за учествовање у Програмима ЕУ може се покрити из средстава Инструмента за претприступну помоћ (ИПА).

Документом „Western Balkans: Enhancing the European perspective”, Европска комисија је препоручила земљама потенцијалним кандидатима укључивање у следеће Програме ЕУ: Култура 2007, Медиа, Сигурнији интернет плус, Царина, Фискалис, Европа за грађане и грађанке, Конкурентност и иновативност - ЦИП, Прогрес и Седми оквирни програм за истраживања, технолошки развој и огледне активности.

Република Србија је до сада укључена у следеће Програме ЕУ:


Напомињемо да је покренут поступак учествовања са још једним програмом:

  • Здравље.


За Републику Србију учешће у Програмима ЕУ омогућава упознавање са европским институцијама, правним прописима и њиховом применом у пракси, са политикама ЕУ као и системима вредности и механизмом функционисања Европске уније.

Учешће у овим Програмима и стечена искуства у примени ових програма су значајна у припреми Републике Србије за коришћење других инструмената ЕУ у будућности.



Период: 2007-2013. године
Буџет: 50,52 милијарди ЕУР
Линк: http://cordis.europa.eu/fp7/home_en.html

Програм обухвата све иницијативе ЕУ које се односе на истраживање и има кључну улогу у достизању циљева када је реч о расту, конкурентности и запошљавању. Активности овог програма су груписане у следеће четири групе: сарадња, идеје, људи и капацитети. Поред наведених посебних активности, у програм је укључен и ЕУРОАТОМ, програм са посебним Оквирним програмом за нуклеарна истрживања и обуку. За сваку од претходно наведених група активности постоји посебан програм који се односи на главне области истраживачке политике ЕУ.

Јуна 2007. године Република Србија је потписала Меморандум о разумевању са Европском унијом о коришћењу овог програма и од тада је равноправни учесник, док истраживачке компаније и организације из Србије могу под истим условима као и земље чланице да предлажу пројекте или да буду партнер на пројектима или се укључе у пројектне конзорцијуме. Активности овог програма су подељене између Министарства културе, информисања и информационог друштва и Министарства просвете и науке.



Период: 2007-2013. године
Буџет: 400 милиона ЕУР
Линк: http://ec.europa.eu/culture/our-programmes-and-actions/doc411_en.htm

Општи циљ програма Култура је јачање заједничког европског културног простора кроз развијање сарадње у области културе између стваралаца, радника и институција у области културе из земаља које учествују у програму са циљем подстицања стварања европског грађанства. Циљеви овог програма су: промовисање транснационалне мобилности запослених у сектору културе, подршка широкој циркулацији уметничких дела и других производа из области културе и подстицање интеркултурног дијалога.

Република Србија је у фебруару 2008. године потписала Меморандум о разумевању за учешће у овом програму. Програм је у надлежности Министарства културе, информисања и информационог друштва.



Период: 2007-2013. године
Буџет: 2,17 милијарди ЕУР (60% ЦИП буџета)
Линк: http://ec.europa.eu/cip/

Програм за предузетништво о иновације представља потпрограм Програма за конкурентност и иновативност (Competitiveness and Innovation Framework Programme - CIP).

Циљ програма за конкурентност и иновативност се огледа у јачању конкурентности предузећа, посебно малих и средњих предузећа, подстицање свих видова иновативности, укључујући и еко- иновативност, убрзани развој одрживог, конкурентног, иновативног и инклузивног информационог друштва, као и унапређење енергетске ефикасности и стимулисање коришћења нових и обновљивих извора енергије у свим секторима, укључујући транспорт.

Република Србија се укључила у потпрограм за предузетништво и иновације крајем 2008. године. Овај програм финансира активности које се односе на реализацију следећих циљева: олакшавање приступа финансијским средствима малим и средњим предузећима, креирање окружења повољног за сарадњу МСП, стимулисање иновативних активности, укључујући и еко-иновације и стимулисање предузетништва.



Период: 2007-2013. године
Буџет: 730 милиона ЕУР (20% буџета ЦИП)
Линк: http://ec.europa.eu/cip/

Програм подршке политици информационе и комуникационе технологије је потпрограм Програма за конкурентност и иновације (Competitiveness and Innovation Framework Programme - CIP). Основне активности овог програма се односе на подстицање новог интегрисаног тржишта електронске мреже, медијског садржаја и дигиталне технологије. Основни правац деловања се односи на тражење решења за уклањање препрека ширем коришћењу електронских услуга у Европи. Такође ће пружити подршку модернизацији услуга јавног сектора.

Република Србија учествује у овом програму од 2010. године.



Период: 2007-2013. године
Буџет: 175,3 милиона ЕУР
Линк: http://ec.europa.eu/taxation_customs/taxation/tax_cooperation/fiscalis_programme/index_en.htm

Програм Фискалис спроводи активности које ће допринети развијању функционалнијег и поузданијег пореског система на унутрашњем тржишту Европске уније кроз пружање подршке сарадњи у области опорезивања, размену добре праксе и усаглашавање система.

Јачање пореског система се спроводи кроз реализацију следећих циљева: унапређење размена информација у области ПДВ, акциза, пореза на доходак и капитал, спровођење Комунитарног права и подизање нивоа разумевања, развој и размену добрих решења која су усмерена на унапређења административних процедура, сарадњу у области пореза на премије од осигурања и спровођење постојећих правила, помоћ земљама кандидатима и потенцијалним кандидатима у области пореског законодавства и јачање њихових административних капацитета и развој сарадње са пореским администрацијама земаља укључених у Европску суседску политику (European Neighborhood Policy).

Република Србија учествује у овом програму од априла 2009. године када је Меморандум о разумевању и ступио на снагу.



Период: 2007-2013. године
Буџет: 323,8 милиона ЕУР
Линк: http://ec.europa.eu/taxation_customs/customs/cooperation_programmes/customs_2007/index_en.htm

Програмoм Царина се спроводе активности које ће утицати на унапређење економског развоја, запослености и конкурентности, како унутар тржишта ЕУ, тако и на међународном тржишту, кроз поједностављивање пореског система и заштиту од превара.

Основни циљеви програма су задовољавање потреба тржишта ЕУ, као и безбедност ланаца снабдевања, усаглашавање контролних радњи на ЕУ граничним прелазима, заштита финансијских интереса, хармонизација царинских процедура и администрација, јачање безбедности и сигурности грађана и припрема будућих ЕУ чланица за царински систем ЕУ.

Република Србија учествује у овом програму од априла 2009. године.




Период: 2007-2013. године
Буџет: око 750 милиона ЕУР
Линк: http://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=327&langId=en

Прогрес представља јединствен програм који је уведен са циљем рационализације и поједностављења финансијских инструмената у области запошљавања и социјалне политике. Прогрес се састоји од пет делова од којих сваки има одређено процентуално учешће у програму: запосленост, социјална заштита, заштита на раду, политика против дискриминације и једнакост између полова.

Република Србија је започела учешће у овом програму потписивањем Меморандума о разумевању који је ступио на снагу у октобру 2007. године.



Период: 2007-2013. године
Буџет: 7 милијарди ЕУР
Линк: http://ec.europa.eu/education/lifelong-learning-programme/doc78_en.htm

Програм целоживотног учења треба да омогући конкретну рализацију дугорочних развојних и интегративних циљева ЕУ, посебно циљева Лисабонске стратегије, Болоњског и Копенхагеншког процеса. Овај програм ће утицати на развој квалитетног система целоживотног учења, промовисање креативне компетитивности, запошљавања и предузетничког духа, стимулисања учења језика и промовисања лингвистичких разлика, развијање концепта целоживотног учења на новим информационим и комуникационим технологијама, развијање толеранције и поштовања према другим народима и културама, подстицање коришћења добрих резултата и размене позитивних искустава.

Овај програм се састоји од 6 потпрограма: Комениус, Ерасмус, Леонардо да Винчи, Грундтвиг, Трансверзални програм и Жан Моне.

Комениус се односи на сва питања која су везана за учење и подучавање, почев од предшколског закључно са средњим образовањем.

Ерасмус се односи на све аспекте високог образовања, као и стручно образовање и обуку на високошколском нивоу.

Леонардо да Винчи се односи на све аспекте стручног образовања и обуке, укључујући иницијално и целоживотно стручно обучавање.

Грундтвиг подразумева све облике образовања одраслих.

Трансверзални програм се састоји од четири активности: сарадња у области креирања образовне политике, учење страних језика, коришћење информационих и комуникационих технологија, као и ширење резултата и успешних решења.

Жан Моне је нови програм за који је предвиђено и учешће држава Западног Балкана.

Република Србија учествује у овом програму од децембра 2011. године.



Период: 2009-2013. године
Буџет: 55 милиона ЕУР
Линк: http://ec.europe.eu/saferinternet

Програм за сигурнији интернет фокусиран је на заштиту деце и омладине у онлајн окружењу и на подизање свести о опасностима које владају у онлајн окружењу. Програм је такође усмерен на борбу против илегалног и штетног утицаја онлајн садржаја и понашања.

Главни циљеви овог програма су: подизање свести свих грађана о овом значајном питању, обезбеђивање могућности грађанима да са мреже укажу и извештавају о илегалним и штетним садржајима и понашањима (посебно оним који се односе на сексуално злостављање деце, дистрибуцију недозвољених материјала, четовања и сајбер малтретирање), креирање безбеднијег онлајн окружења, успостављање базе знања за нове трендове у коришћењу онлајн технологија и указивање на њихове последице за живот деце.

Република Србија је остварила могућност учествовања у овом програму крајем новембра 2011. године, када је и потписан Меморандум о разумевању.



Период: 2007-2013. године
Буџет: 215 милиона ЕУР
Линк: http://eacea.ec.europa.eu/citizenship/index_en.php

Циљ овог програма, у ширем смислу, је промоција концепта активног европског грађанства, у смислу пружања могућности грађанима за интеракцију и учешће у изградњи Европе какву желе – демократске и уједињене уз поштовање културне разноликости. Програм такође подстиче и активно учешће грађана у процесу европских интеграција.

Надлежна институција за овај програм је Канцеларија за сардњу са цивилним друштвом.

Годишњи износ који Република Србија плаћа да би могла да учествује у овом програму износи 55.000 евра.