Календар дешавања
Додајте ново дешавање

ВЕСТИ И ДОГАЂАЈИ
Nema aktivnih desavanja

ЛОГОВАЊЕ

 
Детаљи пројекта

Повратак на претрагу пројеката

Прекогранично ваздушно умрежавање - CAN  
Ваздухопловни савез Србије
  
1.317.000,00 EUR  
1.119.450,00 EUR (85,00%)  
36  
заједнички  

Пројекат се заснива на сарадњи партнера из шест земаља које могу да учествују у ИПА јадранском програму прекограничне сарадње - Словенија, Италија, Хрватска, Србија, Босна и Херцеговина и Црна Гора. Пројекат је израђен у складу са Приоритетом 3 Доступност и мреже са идејом да ојача и интегрише постојећу инфраструктуру малих аеродрома што ће водити обнављању веза у јадранском подручју првенствено између подручја на којима се налазе партнерски аеродроми. Поред тога, предмет пројекта CAN није само побољшање инфраструктуре аеродрома већ и унапређење прекограничне сарадње у области акција потраге и спашавања и повећање сигурности и безбедности људи, робе и превозника..
Општи циљ пројекта CAN је модернизација и унапређење објеката малих аеродрома и постизање бољих услова за обављање акција потраге и спашавања и спровођење мера сигурности и безбедности ваздушног превоза.
- Побољшање инфраструктурних услова за боље и брже извођење акција потраге и спашавања.
- Унапређење компатибилности јединица за потрагу и спашавање и повећање њихове ефикасности.
- Побољшање ваздушне сигурности спортске авијације и безбедности људи и робе кроз унапређење аеродромске инфраструктуре.
Посебан циљ пројектних активности је побољшање услова за функционисање малих аеродрома и њихова успешна интеграција у системе заштите и спашавања појединачних земаља и целе међународне заједнице.
Мере за потрагу и спашавање које се односе на природне катастрофе имају све већу важност у модерном друштву. Постојеће акције потраге и спашавања у Јадранском региону у којем се спроводи овај ИПА Програм изводе се у различитим степенима организације што је последица различитог нивоа друштвеног и економског развоја земаља. Партнери на пројекту се због тога суочавају са великим разликама у материјалној опремљености (опрема, кадровска инфраструктура, итд.) и организацији активности (брзина реаговања, правила коришћења, интеракција, итд.) јединица за потрагу и спашавање. Овај пројекат тежи да повећа компатибилност јединица за потрагу и спашавање нарочито у областима које се односе на коришћење малих аеродрома и учешће ваздушних јединица. Такође, овим пројектом желимо да подигнемо свест о улози и важности аеродрома за заштиту и спашавање.
Поред тога, и ваздушни спортови се могу посматрати као високоризични спортови у којима су, као и у свим облицима авијације, несрећни случајеви неизбежни. Једна анализа несрећних случајева у авијацији која је обухватила различите аспекте ваздушног саобраћаја, показала је да је њихов најчешћи узрок људски фактор. Због тога су обука свих учесника у ваздушном саобраћају, управљање ризиком и координација између свих учесника најважнији фактори за смањење броја несрећних случајева. Да би се допринело проналажењу решења, извршиће се улагања у 7 аеродрома/хелидрома у којима ће бити изграђени главни објекти и биће купљена опрема која ће се користити за унапређење акција потраге и спашавања и успешно праћење ризика од природних катастрофа.

 

  

Општи циљ пројекта CAN је модернизација и унапређење објеката малих аеродрома и постизање бољих услова за обављање акција потраге и спашавања и спровођење мера сигурности и безбедности ваздушног превоза.
- Побољшање инфраструктурних услова за боље и брже извођење акција потраге и спашавања.
- Унапређење компатибилности јединица за потрагу и спашавање и повећање њихове ефикасности.
- Побољшање ваздушне сигурности спортске авијације и безбедности људи и робе кроз унапређење аеродромске инфраструктуре.
Посебан циљ пројектних активности је побољшање услова за функционисање малих аеродрома и њихова успешна интеграција у системе заштите и спашавања појединачних земаља и целе међународне заједнице.

Природне катастрофе које проузрокују велику материјалну штету и велики број људских жртава су веома честе на подручју земаља које користе ИПА помоћ. Познато је да је у првим тренуцима након катастрофе веома важан благовремен и брз одговор јединица за потрагу и спашавање. Мали аеродроми, који се обично налазе близу насељених места, играју важну улогу у примању и опслуживању летилица за потрагу и спашавање, транспорту хране и опреме, али и у могућем смештају становника чија су места становања погођена природном катастрофом. Овај пројекат ће кроз материјална улагања и спроведене обуке повећати капацитет аеродрома у оквиру система за потрагу и спашавање.
Јединице за потрагу и спашавање из партнерских земаља функционишу у различитим условима и различито су опремљене, односно њихово особље је прошло другачије обуке. Свака земља има различито законодавство у овој области тако да је јединицама тешко да учествују у великим хитним операцијама и операцијама спашавања. Могућност извођења заједничких акција јединица за потрагу и спашавање и сарадња ових јединица су ограниченог опсега у највећој мери због неусаглашености процедура и некомпатибилности опреме. Искуство показује да је таква сарадња могућа само у мањем обиму из различитих разлога - језичке баријере, потешкоће у међународној сарадњи (непостојање међусобних споразума, учешће војних снага у акцијама спашавања, итд.). Овај пројекат тежи да повећа компатибилност јединица за потрагу и спашавање нарочито у областима које се односе на коришћење малих аеродрома и учешће ваздушних јединица. Такође, овим пројектом желимо да подигнемо свест о улози и важности аеродрома за заштиту и спашавање.
Рекреативна и спортска авијација су велики извор квалификоване радне снаге за сектор услуга у ваздушном саобраћају и пратећих услуга. Велики број обучених пилота и инжињера, након припупљања сати лета односно сати рада у хангару, одлазе да раде у авио-индустрији.
Аероклубови и организације за ваздушне спортове промовишу индивидуални квалитет, технично знање и аеронаутичке вештине, посебно међу младим грађанима Европске уније, повећавајући њихово интересовање за захтевне и узбудљиве ваздушне спортове и будућу каријеру у комерцијалној авијацији или у истраживању и развоју аеронаутике. Пројекат је израђен у складу са општим циљем Приоритета 3 Мера 3.1. Физичка инфраструктура.

  
/
  
Ивана Давидовић
Министарство за европске интеграције, Сектор за програме прекограничне и транснационалне сарадње
+381 11 3061 179
ivana.davidovic@mei.gov.rs
  

Документи

 
Министарство за европске интеграције
Адреса: Немањина 34, 11000 Београд
Тел: 3061-100, 3061-102, 3061-103
Факс: 3061-110
www.mei.gov.rs
office@mei.gov.rs
Ова интернет презентација је израђена уз финансијску помоћ ЕУ.
Сектор за програме прекограничне и транснационалне сарадње и сарадњу са органима и организацијама на локалном и регионалном нивоу ради ефикаснијег коришћења фондова Министарства за европске интеграције Владе Републике Србије је искључиво одговоран за информације које се налазе на овој интернет презентацији, и његов садржај не представља званичан став Европске уније.
Заштита информација и приватности
Додај сајт међу омиљене | Сва права задржана © 2007 - ИПА програми прекограничне сарадње Србија